Hüva nõu

Avo Nurming
Avo Nurming

Vaatame minevikku ja anname tänastele ehitajatele head nõu.

Erakordselt lumerohke möödunud talv püstitas uued lumerekordid. Ilm oli aga ka heaks proovikiviks majade soojustusele ja katusekonstruktsioonidele ning –materjalidele. Alljärgnevalt paar head soovitust mida kindasti katust renoveerides tähele panna. Ikka talvistest kogemustest õppides. Katused projekteeritakse reeglina vastavalt tavapärasele lumekoormusele, mis ei arvesta ekstreemseid lumeolusid, räästas rippuvaid hiidpurikaid ning kaugele üle katuse serva ulatuvaid lumekarniise. Külma ilma püsides suureneb risk, et talve jooksul ületab katusele kogunenud lumekihi kaal katuse projekteerimisel arvestatud koormuse.

2010 aasta 9. nädalal mõõdeti lume tiheduseks ligikaudu 250 kg/m³. Edasise tihenemise tõttu võiks kriitilise lumepaksuse arvutamiseks kasutada tiheduse väärtust 350 kg/m³ kuni 400 kg/m³.

Märtsikuu sula muutis lumekoormuse veelgi raskemaks. Tekkisid küsimused kas minu katuse keerukamad sõlmed (seinaliited, korstnaümbrused, neelud, räästad) ikka peavad raskusele vastu? Just need on kohad, kus sula korral võib tekkida lekkeoht või ka konstruktsiooni purunemine ekstreemtingimuste ning halvasti ehitatud katusekonstruktsiooni koosmõjul. Õppinud ja tunnustatud ehitajatega rääkides ei täheldanud nemad enda katustel probleeme mistahes katusematerjali puhul. Küll aga võisime lugeda ajakirjandusest artikleid sissevarisenud katustest. Käisn ka ise paari vaatamas: enamasti on probleemiks valesti ehitamine ning seda katusekattematerjalist sõltumata. Seega katusekattematerjal siiski suurt kaalurolli ei mängi. Tõttõelda pole minuni jõudnud ka ühteki objekti kus sisse oleks varisenud kivikatus. Sellegipoolest soovitan tulevikus nii suure lume korral lund katuselt siiski puhastada. Seda enam, et kindlustus ei korva majaomanikule lumekoormusest tingitud kahju.

Lumine katus

Usun, et selleaastane talv näitaks kätte ka lumetõkete vajalikkuse. Mitte ainult inimelud ei oleks olnud päästetud või haiglates veedetud päevad olemata, vaid kindlasti oleks paljud kokku hoidnud ka hulga raha vihmaveesüsteemi remontimisel. Karniisidele kogunev lumi ja jää kahjustas nii mõnegi maja vihmaveesüsteeme. Paljudel neist tuli vihmaveerennid lausa välja vahetada.

Katuse turvakonks
Turvakonks

Turvatooted katustel omavad aina tähtsamat rolli.

Lumetõkketorud ei lase lumel kukkuda tänavale, autodele ja inimeste peale.
Samuti ei lase nad libiseda lumel vihmaveerenni, mille tulemusel renni kalded jäävad  püsima ja ning vihmveesüsteem toimib pikaajaliselt ja probleemideta.
Käiguteed ja hooldusplatform tagavad turvalisuse korstnate hooldusel – nii väheneb oht katuselt alla kukkuda ning igaaastased hooldustööd saavad tehtud probleemideta.

Tahaksin tähelepanu juhtida ka sertifitseeritud turvakonksule. Aina rohkem hakatakse kasutama ka katustel turvakonkse kuhu korstnapühkija, remonttööde tegija või majaomanik ise ennast katuse hooldustööde ajal turvarakmetega või turvaköiega kinnitada saab.

Ma usun, et tänavune talv on õpetlik kõigile ja paneb majaomanikud mõtlema, kuidas kindlustada tulevikus oma maja katuse parem vastupidavus ja turvalisus katusetööde tegemisel.

Soovin kõigile turvalist päeva!

Monier OÜ
Avo Nurming

Loe lähemalt siit:

TÄIENDAVAD TOOTED

Leia need siit

KATUSEHOOLDUS

Kuidas hooldada katust?