Tüüpilised müüdid kivikatuste kohta.

On mitmeid müüte kivikatuse kohta, mis tänapäeval Eestis ringlevad. Tuleb tõdeda, et inimeste teadlikkus on küll tänapäeval tõusnud, kuid vanad kinnistunud arusaamad on rasked kaduma. Palju on siin külajuttu, palju tervitatavat konkurentsi seda ei oska keegi kommenteerida. Üritame lihtsas vormis müütide sisu lahti seletada ja vastavalt sellele need kummutada või õigeks mõista.

Müüt nr. 1: Kivikatus on raske!

Katusematerjali kaal katusel ei mängi tegelikkuses suurt rolli aluskonstruktsiooni ehitamisel. Nagu juuresolevalt pildilt näha, moodustavad lumi ja tuul (vastavalt 60% ja 16%) 76% kogu katusele mõjuvatest jõududest. Suhtelise kaalu eelis aga kerguse suhtes on tema tormikindlus. Suurte tuiskude ning tormidega ei ole muret, et katus tuulele alla vannub, ning „lendu läheb“. Seega võib antud müüdi ümber lükata ning väita: kivikatus on küll kaalult raskem kui teised materjalid, kuid tegelikkuses katuse renoveerimisel ei mängi antud kaalu vahe suurt rolli. Ilmekaks näiteks siinkohal on kartused, et sarikad, seinad või vundament ei pea vastu. Kas te olete kunagi mõelnud sellele, kui palju kaalub katusekivi ja kui palju kaalub teie korstnapühkija? Pindalalt sama katusepinna võtvad "objektid" omavad väga suurt kaalu vahet. Kas te aga korsnapühkijat lasete oma katusele...?

Müüt nr. 2: Kivikatus on kallis!

Üks sagedasemaid arvamusi kivikatuse kohta. Tegelikkus on see et kivikatus on üks odavamaid katusekattematerjale. Kampaaniaperioodidel on võimalik katusekivi soetada lausa alates 60.-/m2. Küsides hinnapakkumisi ehitajatelt paigalduse hinna kohta, ei ole tehtud vahet plekk või kivikatuse paigalduse hinna suhtes. Töö on sama: sarikate paigaldus, roovide paigaldus ning materjali paigaldus.

Müüt nr. 3: Kivi on raske paigaldada.

Katuse ehitus, mistahes materjaliga nõuab täpset ettevalmistust aluskonstruktsiooni (sarikad ja roov) ehitamisel. Katusekiviga on võimalik peita väikseimaid aluskonstruktsioonis tehtud ebatäpsusi. Teised materjalid seda kahjuks nii hästi ei võimalda. Katusekivide paigaldamine katusele on võrreldav Lego klotside ladumisega. Enamasti ei ole tarvidust lihtsamatel katustel midagi ka lõigata, seega puudub igasugune täiendav materjalikulu. Katuse paigaldamine tuuliste ilmadega on paljudele ehitajatele suur vaev. Kuna katusekivi pind on väike, ei tööta ta ka purjena – seega üks väheseid materjale mis on paigaldatav igal aastaajal iga ilmaga. Sellega saab hakkama igaüks! Kuna igat kivi ei ole vaja eraldi kinnitada, on tegemist tõesti vaid ladumise vaevaga. Muide – aastal 2004 sai katusekivide katusele ladumisega hakkama ka üksik 60 aastane vanaproua. Tehke järgi!

Meie detailse kivikatuste paigaldusjuhendi leiad siit.

Loe lähemalt siit: