Tormituuled, katused, kindlustus ja kvaliteet

Hiljutised tormid on Eestis palju paha teinud – metsas puid langetanud, elektriliine räsinud ning elumajadelt katuseid maha rebinud. Justimelt tugevast tuulest tingituna meenus paljudele muinasjutt kolmest põrsakesest ja nende ehitatud majadest, millest vaid Naff-Nafi oma tugevale tuuleiilile vastu pidas. Muide, maja oli ehitatud algusest lõpuni kivist.

”Näiteid otsida ei ole vaja kaugelt. Käesoleva, 2010. aasta augustis Eestit räsinud tormid puudutasid korraga suurt osa riigist. Kui tormikahjude kogusuuruseks Eestis hinnati kokku ligi 30 miljonit krooni, siis poole sellest hüvitas oma klientidele If Kindlustus. 80% kõikidest tormikahjudest olid eraisikute varakahjud ning enamuse neist põhjustas tormituul,” rääkis If Kindlustuse kommunikatsioonijuht Eva-Grete Aljas.

If Kindlustuse suurkahjude osakonna juht Urmas Saar lisas, et augustitormid olid nii mõnegi maja puhul ka ehituskvaliteedi proovikiviks. „Kui äsja ehitatud või renoveeritud katus tuule tõttu ära lendab, siis on enamasti põhjuseks kas katuse nõrk või vale konstruktsioon, katuse kate või ebakvaliteetne töö. Ehitajatelt tuleb siiski nõuda korrektset tööd, garantiid ja vastutuskindlustust,“ manitses Saar.

Saare väitel registreeriti Ifis augustitormide tagajärjel üle 360 tormikahju. Suurema osa tormikahjudest moodustasid hoonetele kukkunud puud ja äralennanud katused. Viimaste puhul olid enamikul juhtudel katusekatteks vanad eterniitplaadid, ülejäänud osa moodustasid plekkkatused.

Atesteeritud inseneri, Ehitusekspertiisibüroo konsultandi Juhan Idnurme sõnul võiksid inimesed ehitada oma majadele kivikatused ja niimoodi selliseid hädasid edaspidi vältida. On neid, kes arvavad, et kivikatuse kaal võib osutuda probleemiks. Tegelikult ei ole muretsemiseks mingit põhjust, sest vanemate majade konstruktsioon on enamasti väga tugev. Reeglina on ehitamisel kasutatud 5 × 15 cm sarikaid, millest tavaliselt piisab, et katus peaks vastu nii tormile ja lumele kui ka katusematerjali kaalule. Kahtlused hajutab konsulteerimine spetsialistiga Monierist või Ehitusekspertiisibüroost. Idnurm väidab, et sageli piisab vaid pennide paigaldamisest, kui neid enne ei olnud, või mõne sarika lisamisest olemasolevate vahele.

Katusele mõjuva koormuse arvutamisel tuleb lisaks katusekattematerjali kaalule hinnata ka muid koormusi nagu lumi, tuul (kokku ligikaudu 160–200 kg/m2) ja puitkonstruktsioonide omakaal, mis võivad katusele neli korda tugevamat survet avaldada. On tõsi, et ükski katus ei ole veel katte raskuse pärast kokku varisenud – katuseid “lammutavad” tugevad tuuled ja lumi. Tänu oma suhtelisele kaalule ja struktuurile on kivikatus tugevate tuulepuhangute ja tormi suhtes väga vastupidav.

Inseneriga nõustuvad ka katuste ehitajad, kes on vanade majade renoveerimisel palju kordi katuseid kividega katnud. Konstruktsiooni erilist tugevdamist pole vaja olnud – ta ju tegelikult ei kaalu nii palju. Kivikatus aga ei muuda maja üksnes kaunimaks, vaid lisab sellele ka väärtust. Aare Sullekatko , Planimeks OÜ-st ütleb, et kivikatus pakub kliendile palju rohkem eeliseid kui muud katusekattematerjalid. Katusekividele kehtib lausa 30-aastane garantii, nende tegelik eluiga on aga 3–4 korda pikem. Samas antakse plekkkatusele harilikult kõigest 10 aastat garantiid, eterniidi värvigarantii on aga ainult 5 aastat.

Kividega saab katta kõige erilisema ja keerulisema kujuga katuseid. Hea meistrimees teab, et keeruka katuse ehitamisel suurte kattematerjaliplaatidega jääb alles palju äralõigatud tükke, mille eest tellijal tuleb ju siiski maksta. Kivikatuse teiseks vaieldamatuks eeliseks on niinimetatud helikindlus – paljude teiste materjalide puhul annab vihmasabin või rahesadu häirivaks muutuva trummikontserdi.

Üks oluline aspekt, mida Sullakatko toonitada soovib on kivikatuse paigaldamise lihtsus. Kivid tõstetakse kraanaga üles ning kuna katusekividel pole ka suurt “purjepinda” nagu enamustel teistel materjalidel siis on kivi võimalik paigaldada iga ilmaga. Tuulega või tuuleta, kuuma või külmaga. Tegelikult on katust talvel isegi parem renoveerida kui suvel, sest talv on Eestis kõige sademetevaesem aastaaeg. Tundub küll esmapilgul imelik, kuid tõsi ta on väidab Sullakatko. Töömeestel on lund kinldasti ka hõlpsam kokku koguda ja harjaga maha pühkida kui muretseda, et iga hetk hakkab sadama vihma ja edasine katuse paigaldus on raskendatud.

OK Katused OÜ esindaja Oleg Klotskov pöörab alati oma klientide tähelepanu veel ühele mitte vähem olulisele põhjusele, miks tasub valida kivikatus – see on katusekatte hea hind võrreldes teiste materjalidega.

 

kivikatusplekkbituumeneterniit
katusematerjal10 20016 30012 10013 500
koos lisatarvikutega24 20031 90025 40029 200

*Arvutused on ligikaudse väärtusega ning arvutatud hinnakirja hindade järgi 

 

Nagu nentis Klotskov, arvatakse sageli ekslikult, et kivikatus on kallis, kuid tegelikult saavad kliendid sama või koguni väiksema raha eest valida vastupidavama katusekatte. Muide, klientidel on võimalus saada katusekivide tootjalt MONIER tasuta hinnakalkulatsioon ja selles ise veenduda.

Olgu tegemist vana maja remondi või uue ehitamisega, on tavaliselt inimeste sooviks teha igal juhul parim valik, et nii meie peredel kui ka varal oleks kindel eluaegne katus peakohal. Kivikatus on suurepärane valik mitte üksnes oma pikaealisuse pärast, vaid see kaitseb hästi ka külma ja tormi eest ning selle all on vaikne ja rahulik.

Rohkem teavet katusekivide kohta saate kodulehelt www.monier.ee või telefonil 6 275 560.

Loe lähemalt siit:

TEE OMA KATUSEARVUTUSED

Küsi ligikaudset hinda