Õnneliku katusevõitja lugu renoveerimisest

30.09.2011 kell 16.30 toimus Monier OÜ väljakuulutatud tasuta katusematerjali võistluse võitja loosimine. Sellel aastal naeratas õnn Rain Järvele, kelle eramu asub Tallinnas.

Renoveerimisplaneerimine on läinud sujuvalt ning tänaseks päevaks on katuselt eemaldatud ka vana eterniitkatus. Monierile meeldib lähedalt jälgida võimalikult paljusid renoveerimisprojekte ning viimasel ajal tundub, et tavaliseks on saanud inimeste soov vahetada välja vana mürgine eterniit korraliku kodumaise kivikatuse vastu. Järgnevalt lugu katuse vahetamise protsessi alustamisest ja planeerimisest nii ehitaja kui majaomaniku pilgu läbi.

Nagu ikka tuli tasuta katusematerjal võitlajale üllatusena. Ja nagu ikka oli ta loodetud üllatus. Peale üllatussõnumit läks lahti korralik planeerimine. Võitja esialgne plaan oli kogu renoveerimisprotsess algusest lõpuni ise läbi viia. Niipalju sõpru-tuttavaid ju ikka on, kel käed küljes ja tööd teha meeldib. Monier, kui katuse renoveerimise spetsialist lubas ka siinkohal oma õla alla panna ning nõuga alati abiks olla. Tegelikult on see Monieri standard - nõustame ja abistame kõiki renoveerijaid kogu ehitusprotsessi vältel. Tegelikult on vana mürgise eterniidi vahetamine kivi vastu väga lihtne ning spetsiaalset doktorikraadi ei vaja.

Planeerimise faasis otsustas majaomanik siiski liita projektiga ka ehitaja. Põhjuseks sellele töö kiirus. Mitmekesi ja proffesionaaliga saab töö lihtsalt kiiremini tehtud. Edasi koostati korralik kava ja plaan kust ning kuidas alustada ning millal täpselt katusematerjali oleks vaja tarnida.

Renoveerimise sammud olid järgnevad:

1. Eemaldada vana eterniit ja vanad roovid.
2. Eemaldada vana aluskate, milleks oli vana ja väsinud tõrvapapp.
3. Paigaldada uus katuse aluskate.
4. Paigaldada distantsliistud.
5. Paigaldada uus roovitus.
6. Paigaldada  katusekivid.
7. Paigaldada harjadetailid, äärekivid, tihendid, läbiviigud jmt

Nagu näha on kõik tööd lihtsad ning ütlemata suur pingutust ei vaja. Sellega saab hakkama igaüks!

Eterniitkatus on tihti vanematel majadel, arvatavasti on see katus olnud majal selle ehitamisest alates, kuna nõukogude võim sundis kõiki katustel kasutama tänapäevaks ohtlikku ja mürgist eterniiti. Eterniitkatte vahetamine kivide vastu annab majale stiili ja sära ning suurendab maja väärtust. Eterniidi eemaldamisel katuselt kasutage kindlasti  respiraatorit ja olge eterniidi plaatidega ettevaatlik. Uurige ka jäätmekäitlejatelt kes võtavad vastu vana eterniiti kuidas on lihtsaim viis materjal sinna toimetada.

Kuna katusevahetus antud objektil on veel kestmas siis lõpptulemusest ja ehitamise protsessis tekkinud küsimustest juba järgmises uudiskirjas.

Hea on aga tõdeda, et kõik osapooled nendivad, et korrastatud ja keskkonnasõbralik katus on järeltulevatele põlvedele turvaline ja kindel pärandus!