Tarkust katuste renoveerijatele

Kivikatus on majale parim kaitse ning praktiliselt kõikide majade konstruktsioonid võimaldavad kivikatust paigaldada.

Mõnikord puutuvad ehitajad kokku müüdiga, et kivikatus on raske ning kindlasti ei pea maja konstruktsioon sellisele raskusele vastu. Uurisime lähemalt müüdi tagamaid ning anname omapoolse selgituse tegelikkusest.

Niinimetatud eterniidiajastu algas Eestis Nõukogude võimu ajal, kus peaaegu, et keelustati traditsiooniliste ning oma kvaliteeti tõestanud materjalide kasutamine. Paljud hooned said omale katusekattematerjaliks eterniidi. Otsus oli ühepoolne ja kuulus tingimusteta ka täitmisele. Tänaseks on tuhanded sarnased katused saanud katteks uue kodumaise kivikatuse mis kaalu mõttes on praktiliselt võrdne või tihtipeale ka kergem eterniidi ning selle alusmaterjalide kaaluga.

Koolitatud ning haritud insenerid ning ehitajad väidavad, et katusematerjali kaal katusele, kui tervikule, tegelikult suurt mõju ei avalda. Paljud küsivad hoopis vastu: “Kui kindel te olete, et eesel on valge ning mustade triipudega? Äkki on tegemist hoopis musta loomaga kel valged triibud? Aga selles, et kivikatus raske on, võib mõni inimene lausa tunni vaielda.” Haritud insenerid väidavad, et katusematerjali valikul ja katuse renoveerimisel ei oma materjali kaal suurt rolli. Tavaliselt on kõik  majad projekteeritud kandma suuri lume- ja tuulekoormusi ning enamasti dimensioneeriti vanematel hoonetel kõik kandvad detailid üle. Lumi ja tuul kokku moodustavad kõikidele katusele mõjuvatest koormustest umbes 76 %. Katusekonstruktsioon (sarikad, roovitus) keskeltläbi 11% ning katusematerjal ise 13%. Kui lisada juurde veel punktkoormus, mida tekitab teie maja katusel kõndiv korstnapühkija, keskeltläbi 80 kg kaaluv mees ning turvavaru mida igale katusele juba projekteerides rehkendatakse, siis võib öelda, et katusematerjali osatähtsus kogu kompotis on kaduvväike protsent.

Toome siinkohal võrdluse tänapäeva vanematest majadest, mida katab eterniit. Enamasti on eterniidi all veel laast või sindel ning tihti veel tõrvapapp. Sellise katuse m2 kaal on umbes 50 kg. Kivikatus kaalub vaid 40 kg/m2. Vahetades välja oma vana eterniitkatuse kivikatuse vastu, võite tihti väita, et vähendasite ka katuse kogukaalu.

Kui te siiski kahtlete oma maja konstruktsiooni vastupidavuses siis helistage või kirjutage meile. Teeme teile kõik vajalikud arvutused või vaatlused tasuta!