Katusematerjalide hinnavõrdlus

Katusemüüjate seas läbiviidud uuring näitab, et katusematerjalide hinnad on tänavu praktiliselt ühtlustunud. Hinnavõrdluse koostamiseks palusime 14 ettevõttel teha katuselahenduse hinnapakkumise klassikalisele 45-kraadise viilkatusega majale, millel on üks vintskapp ja korsten. Et saaks täpsemini eelarvestada, lisasime ka hoone joonised, mille järgi on katuse pindala 171 ruutmeetrit.

Katuse ruutmeetrihinna võrdlemiseks lisasime tavamaterjali maksumusele aluskatte, katuseneelu lahenduse ning ääre- ja harjadetailide hinna, jagades selle katuse suurusega. Keskmine hind erinevate katusematerjalide lõikes kujunesid algjärgnevalt:

Katusematerjal

Ruutmeetri keskmine hind käibemaksuga (katuse üldpind 171 m2)

Bituumensindlid

19,26 eurot

Plekist kiviprofiil

17,39 eurot

Värvitud eterniit

17,86 eurot

Laineline betoonkivi

17,28 eurot

Võrdlustabel näitab, et katusematerjalide hinnaerinevused ei ole suuremad kui 11,5%, kusjuures üllatuslikult oli kõige kõrgem keskmine maksumus bituumensindlitel. Siiski tuleb arvestada, et neli bituumeni hinnapakkumist erinesid kõige rohkem. Sellele materjali osas tuli nii kõige odavam kui ka kallim konkreetse maja katuselahenduse eelarve, mis erinesid kaks korda. Kolme kõige soodsama keskmise hinnaga katusematerjali (plekk, eterniit, kivi) hinnaerinevus oli kõigest 3,3%.  

Mida sellest võrdlusest järeldada?

Kahtlemata seda, et erinevate katusematerjalide hinnaerinevused on praktiliselt kadunud. Küll on aga suhteliselt suured käärid aluskatte maksumusel: 171-ruutmeetrisele katusele pakuti hingavat aluskatet vahemikus 108 kuni 410 eurot. Kogu katuse maksumust see väga palju ei mõjuta, kuid sellegipoolest soovitas mõni müüja hinnaeelise saamiseks odavamat mittehingavat aluskatet. Viimane sobib väljaehitamata ventileeritud pööninguga majale, kuid soojustatud katusekonstruktsioonide korral on võrreldes hingava aluskattega vajalik lisatuulutuskanal ning eraldi tuuletõkke paigaldamine.

Turvatoodete valik

Teine suur erinevus on turvatoodete lõikes: näiteks 300 euro eest pakuti käigusilda ja redelit, 540 euro eest olid lisaks eelpool nimetatule komplektis ka lumetõkked. Silma torkab see, et bituumensindli müüjad ei tahtnud üldse turvavarustust pakkuda, see oli puudu ka osades eterniitkatuse pakkumistes. Pärast katuse valmimist võib aga majaomanikule tulla ebameeldiva üllatusena päästeameti nõue tagada korstnapühkijale turvaline ligipääs korstnani (katuseluuk, katuseastmed või redel) ning töötasapind (käigusild) korstna hooldamiseks. Halvimal juhul võib ilma katuse turvavarustuseta maja jääda sootuks kasutusloata, kui päästeamet ei pea ehitist ohutuks.

katuse välisilme ja materjalide eluiga

Kuna erinevate katusematerjalide hind on praktilised ühtlustunud, paigalduskiiruses ja -lihtsuses ei ole tänapäeval olulist erinevust ning enamik olemasolevaid katusekonstruktsioone kannab kõigi materjalide raskust alates bituumensindlist kuni kivini, muutuvad otsustamisel olulisemaks muud kriteeriumid. Esiteks muidugi majaomaniku maitse, millist katust ta oma hoone n-ö viiendale fassaadile soovib.

Teine järjest olulisem valikukriteerium on aga katuse eluiga, mis kivikatustel on vähemalt 100, eterniidil 60, plekil 50 ja bituumensindlil 25 aastat. See võimaldab tagada, et korralikult paigaldatud katus peab vastu kogu hoone eluea ning on ka aastate pärast silmale ilus vaadata.

Küsi oma katusele head hinnapakkumist siit.

Kui teil tekkis lisaküsimus, võtke meiega ühendust helistades 6 275 560 või kirjutades katus@bmigroup.com.