Ehita katus ise

Katuse paigaldamine ei olegi nii raske, kui võiks arvata. Sellegipoolest on tegemist raske tööga, mis nõuab täpset planeerimist. Vastame meeleldi kõigile küsimustele, mis puudutavad katust.

Kui kivikatuse paigaldus plaanis ise ette võtta, siis lae alla kinldasti ka Monieri paigaldusjuhend.

Kindlasti tekib teil planeerimisfaasis palju küsimusi, aga õnneks leidub ka kõigile vastus. Helistage meile ja meie jagame teiega oma kogemust. Samuti on olemas kindlad reeglid ja läbiproovitud praktikad millest saame teile rääkida.

Kui aga on puudu üks katusekivi või mõni muu oluline detail siis pöördu otse meie edasimüüjate või Partner-Ehitajate poole. Kontaktid ja info edasimüüjatelt ja katusepaigaldajatelt.

Toimi nii

Esmalt tuleb eemaldada vanad kivid või vana muu materjal. Tihti on võimalik need ka ära müüa või kinkida. Edasi kontrolli hoolikalt katuse konstruktsiooni – aluskatet, sarikat, tuulutusliiste, roovitust või laudist. Kui need on kahjustada saanud või vanad, tuleks mõelda nende vahetusele või proteesimisele.

Aluskatus

Hea aluskatus ja konstruktsioon on toimiva maja oluline osa. Peale katusematerjali "kandmise" peab konstruktsioon toime tulema ka niiskuse ja ilmastikuoludega. Mõned katused on ehitatud nii, et need ”hingaksid”, teised on täiesti tihedad. MONIERil on lahendus kõikidele majatüüpidele ja erinevatele katusekonstruktsioonidele.

Ehita katus ise

Roovitus asetseb aluskatte peal

Roovitus on horisontaalne puidust (soovitatavalt 50x50) konstruktsioon, millele kinnitatakse katusekivid. Vertikaalset konstruktsiooni (roovitust) nimetatakse tuulutusliistuks ning selle ülesandeks on nii katusealuse ventilatsiooni tagamine. Tuulutusliist paigaldatakse piki sarikaid aluskatte peale. Horisontaalselt paigaldatavate roovitise samm sõltub väljavalitud katusekividest ning katusekaldest. Õiged numbrilised suurused leiad Monieri paigaldusjuhisest. Kui roovitus on valmis, on aeg paigaldada katusekivid. Monierist kive tellides on teil võimalik katusekivid ka otse katusele lasta tõsta.

Katusekivide paigaldamine

Kivide paigaldamine ei ole iseenesest keeruline, kuid täpsust nõuab eeltöö. Kivikatuse paigaldamist alustatakse altpoolt, liikudes järjest ülespoole. Omavahel haakuvaid,  interlocking-kive on hõlpsam paigaldada kui traditsioonilisi. Kivid kinnitatakse roovitusele spetsiaalsete kinnitusklambritega. Katuse eluea pikendamiseks kinnitatakse katuseräästa külge ka kõrgendusliist või linnutõke, mis takistab lindudel ja muudel väikeloomadel pääsu kivide alla aluskatet lõhkuma. Vaata ka teisi originaaldetaile, mis sisalduvad  katuse täispaketis.

Lisavarustus

Korralikul ja turvalisel katusel peab olema tagatud nõuetekohane turvalisus. Lumetõke, katuseastmed, käigusillad ja turvakonks on soovitatav paigaldada iga maja katusele - teie enese turvalisuse huvides. Kui tellite Monierist tervikliku katusepaketi, arvutab (ja soovitab) Monier katusele ka vajaliku turvavarustuse koguse. Kui aga soovite saate meie lisavarustuse abil luua ka keerulisemaid ja just teie nägemustele sobivaid individuaalseid lahendusi katuseluukide, läbiviikude või muude ühenduste jaoks.

Katusehari

Katuseharjal saavad kokku vähemalt kaks katuse poolt. See on ühtalsi ka ilmastikule katuse kõige haavatuvam osa. Korralikult tihendatud ja ehitatud katuse hari peab takistama lume, vee, lehtede ja muu sattumist katusekonstruktsioonide vahele. Samuti garanteerib õige lahendus hea tuutultuse katusekivide all, mistõttu roovitus ja aluskate "elavad" kauem. MONIERil on mitmeid lahendusi erinevate katuse harjade jaoks – spetsiaalseid harjakive ja tihendustooteid – mis muudavad töö lihtsamaks ning katuse samal ajal vastupidavaks ja pikaealiseks.

Erilahendused

Tihtipeale juhtub, et mõnele katuse sõlmele (kaldharjadele ja neeludele) ning korstendele tuleb  leida erilahendusi. Kui  katusel on neelud, vajate neeluplekki ning katusekive tuleb diagonaalselt lõigata. Ka siin on tähtis kõige õigesti tegemine. Vihmal, lumel, okstel ja lehtedel on erakordne oskus leida tee katusekivide alla, kui see on vähegi võimalik. MONIER pakub erinevat tüüpi tihenduslinte, mis suudavad maksimaalselt tihendada ka kõige keerulisemad sõlmed.

Detailne paigaldusjuhend

Oleme välja töötanud detailse paigaldusjuhendi, mida saab pdf-na alla laadida ning hiljem katuse paigaldustööde juures käe kõrval hoida.

Leia abi

Kui leiad, et tegemist on liiga mahuka projektiga, otsi meie koduleheküljelt üles meie Partner-Ehitajad ning saad endale meelepärase partneri ise lihtsasti välja valida.  

Küsi oma katusele head hinnapakkumist siit.

Kui teil tekkis lisaküsimus, võtke meiega ühendust helistades 6 275 560 või kirjutades katus@bmigroup.com.