Katuste renoveerimisest

Probleem.

Paljud eelmisel sajandil ehitatud majad vajavad tänaseks väikest remondikuuri. Nagu ikka mõeldakse katuse-, akende-, mööbli- ning sanitaartehnika väljavahetamisest. Kust aga oleks õige alustada? Millele mõelda ning millega arvestada.

Tegelikult on hea soovitus alustada asjadest, mille väljavahetamine teile endale kõige loogilisem tundub. Kui see ei ole katus, veenduge, et hetkel maja kaitsev katus oleks vastupidav ning ei sisalda potentsiaalset ohtu veelekete tekkimiseks. Kui katus kord läbi laskma hakkab on edasine protsess kiire ning reageerida võib olla hilja. Kannatada saavad mööbel, siseviimistlus, tehnika ja kõik muu.

Kui valikuks on katuse renoveerimine puutute kokku mitmete erinevate küsimustega ning ideedega. Kas lappida augud? Mis materjaliga oleks otstarbekaim katust renoveerida? Kui töömahukas on antud ettevõtmine? Millal on parim aeg töö ette võtta? Kas palgata proff või teha  ise ning loomulikult üks olulisemaid küsimusi: Mis see kõik mulle maksma läheb? 

Hüva nõu: tehke korra ja korralikult!

"Korralikult renoveeritud katus kaitseb teid ja teie maja järgmised 100 aastat." kommenteerib Monieri tehniline konsultant Avo Nurming. Katuse ajutine lappimine lahendab küll mõneks ajaks probleemid ning teie maja on vihma eest kaitstud, kuid mingil hetkel tuleb korralik töö siiski ette võtta.

Avo Nurming

Nurmingu sõnul võiks katuse renoveerimismaterjali valiku langetada kolme aspekti põhjal. Mis meeldib, mis oleks kestev ning oleks hea hinnaga. Tihtipeale tehakse otsus läbimõtlemata miks mingi otsus vastu võeti. Paljudel kordadel on tegemist vanade arusaamadega, traditsioonidega, eelarvamustega või teadmatusega.

Lihtne paigaldada

Kivikatus sobib pea kõikidele majadele - lubatud minimaalne katusekalle on vaid 11 kraadi ja maksimaalne 90 kraadi. Soovituslik on katuse renoveerimisel välja vahetada ka puitkonstruktsioonid, kuid kui nende olukord on hea ei pea seda tingimata tegema.

See on tegelikult lihtsam kui arvad.

Paljudel vanematel majadel on täna maja katmas päevinäinud eterniitkatus. Olenemata katuse ehitamise ajast on enamus katuseid ehitatud sarnaselt: sarikad, täislaudis, rullmaterjal (bituumen) ning eterniit. Selliste katuste renoveerimine on tegelikult ka katusekividega lihtne. Piisab vaid eemaldada eterniit ning paigaldada kauakestvad katusekivid. Vana rullmaterjali ja täislaudise eemaldamine ei ole hädavajalik.

Kasuta parimaid materjale!

Katuste puhul peetakse üheks parimaks materjaliks kahtlemata just pika ja väärika ajalooga kivi. Eestis leidub nii betoon- kui ka savikivikatuseid, millel vanust rohkem kui 100 aastat. Pole vaja karta, et uued vähem kestaksid.

See ei ole kallis!

Võrreldes katuselahendusi, ehk kõikide katustele vajalike materjalide hindu, on tulemus üllatav. Nimelt ei piisa katuse ehitamisel katusekividest, plekist või eterniiditahvlist. Et katus toimiks ja oleks vastupidav, tasub mõelda ka kinnitusvahendite, lumetõkete, ning katuseastmete peale. Katuselahenduste hindu võrreldes osutub soodsamaiks kivi. Võrreldes võrreldavat, ehk soodsaimat kivikatust, odavat plekk- või eterniitkatust, jõuame järeldusele, et kui hind on oluline, tasub valida kivikatus. Rääkimata vastupidavusest ja väärikast välimusest.

KivikatusPlekkBituumenEterniit
katusematerjal7501090800900
koos lisadega1650207017002000

* Arvutused on ligikaudse väärtusega ning arvutatud hinnakirja hindade järgi. Monier OÜ ei vastuta hinnakirjades tehtavate muudatuste eest.

 

Katusele mõjuvad raskused
Katusele mõjuvad raskused

Kivikatuse kaal on tema eeliseks

Mõned renoveerijad, kel katusevalimine ees, arvavad, et probleemiks võib saada katuse kaal. Tegelikult pole muretsemiseks põhjust. Aastakümneid tagasi ehitatud konstruktsioonid on üldjuhul tugevad ja projekteerides on arvestatud katusekattest (40 kg/m2) neli korda suuremate koormustega, ehk lume- ja tuulekoormus (kokku 160-200 kg/m2) ning puitkonstruktsiooni enda kaal. Tänu oma suhtelisele raskusele ja struktuursele ülesehitusele on kivikatused erakordselt tuule- ja tormikindlad ning on ilma probleemideta üle elanud Eestit tabanud tormid.

Kui aga siiski jääb vaevama küsimus, kas olemasolev konstruktsioon peab vastu, võib helistada Monieri klienditeenindusse ja paluda tasuta konsultatsiooni - meie spetsialist tutvub teie katusega ja ütleb, kas see on piisavalt tugev.