KIVIKATUS

Kivikatus – turvaline valik

HIND

Kivikatuse hinnaklass ei erine konkureerivatest katusekatte toodetest. Eterniit, plekk, sindel, kivi – kõikide toodete materjali hind on sarnane ja erineb vaid eksklusiivsete toodete valimisel. Sama lugu on ka paigaldusega. Paigalduse hind ei sõltu mitte niivõrd kasutatavast materjalist kui just töö teostajast. Plekkkatustele orienteeritud ehitaja pakub kivikatuse paigaldamisele kõrgema hinna juba ainuüksi seepärast, et see pole tema jaoks igapäevane tegevus. Hinna võrdlemisel peaks kindlasti võtma aluseks täispaketi hinna, mitte võrdlema pelgalt kattematerjali m2 hinda. M2 hind võib olla petlik juba kasvõi seepärast, et keerulisema kujuga katuste puhul (rohkelt neelusid, kaldharju jne.) on näiteks suurepinnalise plekkmaterjali kulu ära lõigatavate nurkade tõttu kuni 30 % suurem. Sama kulu eterniidile võib olla kuni 20 % suurem. Milleks maksta liigse materjali ja utiliseerimise eest?

Välimus

Kivikatus on Eestis tänu säilinud vanalinnadele klassika. Samas on ka uued kivivormid hästi sobitatavad mistahes arhitektuursete vormidega. Nii mõnigi kord tekib küsimus milleks kasutada kivikatuste imitatsiooni, kui saadaval on erinevates vormides ja värvingutes „päriskivi“. Viilkatustel kasutatavad bituumenmaterjalide traditsioon Eestis puudub ja eterniidi ajastu pole just paljudele meeltmööda.

Kaal

Katusekivi on raske. Õigem on ütelda, et katusekivi on raskem. Katusekivi kaal on ca 40 kg/m2, eterniidi kaal ca 13 kg/m2, pleki kaal ca 5 kg/m2 , kuid kas sellised väikesed kaaluvahed on üldse olulised, kui katusekonstruktsiooni arvutusel on eeldatav lumekatte kaal ca 150 kg/m2 ja lisandub veel ka tuulekoormus, mis on samuti suurem kui näiteks katusekivi kaal? Samas mida raskem katusekate seda stabiilsem ta on. Mida massiivsem, seda vaiksem müratase kivi pinnal. Kivi eeliseks tormi puhul on ühelt poolt just kaal ja teiselt poolt kivikatte tekitatav soomuskate. Kuna kivi ei paigaldata kunagi jäigalt katusele laseb ta kivi alla kogunenud tuulesurve konstruktsioonist välja ilma, et mõni element seetõttu ära lendaks või puruneks. Kindlasti peaks jälgima, et katusekive ei kinnitataks põhipinnas ei kruvide ega naeltega vaid kinnitusklambritega, nii tagatakse piisav kivipinna liikumine. Suurepinnaliste katusekatete nõrgim koht on tormi ajal tekkiv jäik purjepind 

Kauakestev materjal

Müüjad pakuvad eeldatavaks elueaks eterniidile 60 , plekile 50 ja bituumensindlile 25 aastat. Katusekivi on ainus materjal mille puhul eeldatav 100 aastane eluiga on tänase seisuga tõestatav toimivate katuste näol mil vanust üle 100 aasta. Seega pole vahet kas valite keraamilise või betoonkatusekivi - eeldatav eluiga on tänaseks tagatud referentsidega. Kindlasti ei saa siin vastu ükski eterniit ega plekkkatus, bituumentooted seda enam. Pika eluea tagatiseks on süsteemsed materjalid. Ehk siis, et olla kindel kivikatuse pikaealisuses on vaja täita kaks tingimust. Kogu katusekatte materjal võiks olla ühe tootja portfellist alates aluskattest kuni katusepealsete turvatoodeteni. Ainult nii saab tagada toimiva katusesüsteemi. Tootjalt tasub küsida ka soovitusi paigaldajate kohta, kel on kogemused ja teada hea kvaliteet. Odavaim hind võib kasvada kõrgeimaks kui töid teostavad soss-sepad. Ehitajad, kes teevad tootjaga koostööd, pakuvad sageli ka pikemat garantiid, kui seda näeb ette seadus.Seda seetõttu et teineteise kvaliteedis ollakse kindlad ja kehtib see juhul, kui tellitakse täiskompleksus ühelt tootjalt. Nii tagate endale pikaajalise ja probleemivaba katuse.

Turvalisus ennekõike

Eestis puudub küll tänase seisuga kindel katuse turvavarustuse standard kuid näiteks korstnapühkijal on täielik õigus loobuda korstna puhastamisest turvavarustuse puudumisel. Parim ülevaade vajalikust turvavarustusest on kirjas Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu katuse hooldus- ja parandustööde ohutusjuhendis EETL KT 1-2013 vt. www.eetl.ee Katusekivi pakkuja tootevalikus peaks olema kõik Teid huvitavad turvatooted. Kui müüja pakub omaltpoolt ka turvavarustust on kindel, et tooted sobituvad ideaalselt just Teie valitud tootega. Nii saate olla kindlad, et tagatud on nii katusel liikuva hooldustöötaja turvalisus kui ka perenaise räästaaluse roosipeenra turvaline talvitumine

Küsi oma katusele head hinnapakkumist siit.

Kui teil tekkis lisaküsimus, võtke meiega ühendust helistades 6 275 560 või kirjutades katus@bmigroup.com.