Kuidas katus toimib

Kivikatuseid on ehitatud tuhandeid aastaid. Sellel on ka oma kindel põhjus. Kiviga saab ilmastikukindla, turvalise ja kauni katuse. Katuse toimimisest aru saamine on esimene samm täiusliku katuseni.

Tihti räägitakse katusest kui maja viiendast fassaadist. Ja nii see kindlasti ka on. Kuid tuleb tõdeda, et katuse ülesanded on pisut keerulisemad kui seda on tavalisel majaseinal. Vihmasadudele, tuultele ja lumele vastupidamine nõuab õigeid materjale. Siin lehel räägimegi pisut lähemalt, kuidas katus toimib – võimalik, et üllatud. Aga alustaksime väljastpoolt.

KATUSEKIVID

Tänapäeval valmistatakse katusekive savist ja betoonist. Klassikalisem ja ajaloolisem nendest on savi. See on tugev, vastupidav ja looduslik materjal. Ta talub suuri temperatuurimuutusi, ilma ja mikroorganismide ning kahjurite rünnakuid. Vastupidiselt laast või rookatusele, mis on samuti traditsioonilised ja looduslikud katusematerjalid. Väga hea katusekivi on ka betoonist katusekivi. Betoon on vastupidav materjal millest katusekivid on alati täpselt mõõdus ning nende eluiga on vähemasti 80-100 aastat. Katusekivid on disainitud nii, et vihmavesi või lumi nendelt lihtsasti maha jookseks, seepärast peab kivikatusel olema kalle vähemalt 14°, muidu võib tekkida oht, et vesi pääseb katusekivide alla. Miinimumkalle sõltub kasutatavatest katusekividest. Kindluse mõttes küsi täpsemalt meie toodete edasimüüjalt või Monieri Partnerklubi katusepaigaldajalt.

Kuidas katus toimib

ALLPOOL KATUSEKIVE

Katusekivid seisavad puidust katuseroovidel. Katusekivide paigaldamist alustatakse alt ülespoole. Selleks, et karmidele ilmadele vastu pidada, kinnitatakse katusekivid roovituse külge klambritega. Kuidas seda täpsemalt tehakse, sõltub kasutatavatest katusekividest ja sellest kuivõrd avatud on katus tugevatele tuultele. Katuse roovitus paigaldatakse distantsliistule.

ALUSKATE

Tänu distantsliistule saab õhk katusekivide all ringelda ning niiskus pääseb majast ilusti välja. Mittehingav aluskate ei lase Sul seda võimalust ära kasutada. Hingav aluskate asendab mittehingava, parandades nii ventilatsiooni kui ka soojustuse toimivust.

ERIKIVID

Erikive kasutatakse katuseharjal ja –äärel. Olemas on ka spetsiaalsed läbiviiguga kivid, näiteks ventilatsiooni ja antennide jaoks. Äärekivid on üks võimalus katus vastupidavamaks muuta. Sinu katuse tugevamaks ja kindlamaks muutmise jaoks on veel mitmeid lahendusi. Rohkem infot meie edasimüüjatelt ja katusepartneritelt.

ORIGINAALDETAILID ON OLULISED KA KATUSEEHITUSES

Katus pole kunagi tugevam kui selle kõige nõrgem koht. Seepärast oleme MONIER’is pühendanud palju aega originaaldetailide arendamisele ja väljatöötamisele. Kõik erikivid ja detailid on testitud mitte üksnes oma spetsiifilist ülesannet täitma, vaid nii, et oleks garanteeritud sobivus teiste detailidega. Lihtsaim võimalus endale garanteeritud toimivusega katus saada, on küsida katuselahendust MONIER’ilt.

Küsi oma katusele head hinnapakkumist siit.

Kui teil tekkis lisaküsimus, võtke meiega ühendust helistades 6 275 560 või kirjutades katus@bmigroup.com.